Hrad Kámen
Drobečková navigace

Úvodní stránka > O činnosti > OBNOVENÍ PIETNÍHO MÍSTA

 

Obnovení pietního místa v obci Kámen

 

 

     V sobotu 5. července 2008 bylo v obci Kámen u příležitosti 90. výročí ukončení 1. světové války obnoveno pietní místo. Slavnostně byl posvěcen zrestaurovaný  kříž, který byl před kaplí umístěn jako vzpomínka na Václava Růžičku, oběť světové války. Slavnostní projev přednesl ředitel hradu Kámen, pan Miloslav Vaňha:

 

     Vážení přátelé,  vážení a milí hosté. Sešli jsme se dnes u opraveného kříže,  který nechala počátkem dvacátých let postavit jistá Marie Růžičková,  vejminkářka z Kámena,  na památku svého zemřeného syna, Václava Růžičky a všech jeho spolubojovníků padlých na italském bojišti první světové války.

     V roce 2008 vzpomínáme  90. výročí ukončení jednoho z největších krveprolití v dějinách lidstva,  světové války,  války, kterou Francouzi nazývali  la grande guerre, tedy velkou válkou. Velkou válkou ji nazývali ti přeživší,  ti, kteří bytostně věřili,  že větší a strašnější válku lidstvo již nepozná.  Říkali,  již nikdy více. Mýlili se. Hluboce a tragicky se mýlili.

     Když jsem před léty poprvé četl omšelý nápis na tomto kříži, nemohla mne nenapadnout zvláštní myšlenka. Nesetkal se,  byť letmo,  vojáček Václav Růžička z Kámena se svým krajanem,  o pouhé čtyři roky starším  také rakouským vojákem  Josefem Vaňhou,  mým dědou,  který prodělal celou světovou válku na jižním bojišti,  nejdříve v Srbsku a pak v severní Itálii. Nebylo by to tak úplně nemožné,  rakouské regimenty byly sestavovány a doplňovány zpravidla podle domovské příslušnosti.

     Mému dědovi,  na rozdíl od 24 letého Václava Růžičky,  Pán Bůh dopřál,  aby se vrátil domů živ a relativně zdráv.    Co mu Bůh nedopřál  byla milost zapomenutí. On   jako snad všichni ti, kteří přežili,  po celý zbytek života   nemohli zapomenout  na hrůzy války. Na všude přítomnou smrt a bolest,  nemoci a hlad,  strach a zoufalství. Nezapomněli ani na válečný šlendrián, zupáctví a lidskou zhovadilost, tu zhovadilost,   která ruku v ruce provází všechny války.

     Jistě však vzpomínali na odvahu, kamarádství,  milosrdenství a to,  co činí lidi lidmi i v těch nejtěžších dobách.

     12. března 2008 zemřel ve věku 110 let poslední francouzský veterán první světové války. K této události vydala jistá francouzská agentura zprávu,  že dnes žije pouhých 8 veteránů,  kterým je všem již přes sto let .

     Nevíme, kolik vojáků této války se dožije letošního 11. listopadu tedy  90. výročí ukončení této války. Nebude dlouho trvat,  kdy zemře i ten poslední účastník těchto událostí. Zbudou jen kříže,  pomníky  a monumenty  a na nich dlouhé předlouhé řady jmen. Prožitky a paměť již definitivně přestanou patřit jednotlivcům, ale stanou se pamětí celého lidstva. 

 

     Celkové náklady na restaurování kříže byly 17.612,- Kč. Dotace kraje Vysočina byla ve výši 10.567,-Kč (60%). Spoluúčast obce Kámen byla ve výši 40%, tj. částka 7.045,- Kč.

        

 

    

19.4. Rostislav

Zítra: Marcela
OTEVÍRACÍ DOBA
Podrobnosti naleznete zde
 
POSKYTUJEME VÝHODY A SLEVY NA KARTY S VĚRNOSTNÍM PROGRAMEM SPHARE CARD
logo_SPHERE_ web.JPG[1].jpg

Návštěvnost stránek

086988
kamen_foot.png